Обстеження Сонячної системи поставило під сумнів дев’яту планету

Аналіз чотирьох крижаних тіл, виявлених у зовнішній Сонячній системі, не виявив жодних ознак того, що на них впливає велика невидима планета, що ховається за орбітою Нептуна. Цей факт говорить проти серії доказів, запропонованих в 2014 році на підставі кластеризації об’єктів в регіоні пояса Койпера. Робота астрономів з’явилася в кінці минулого тижня в arXiv.

Ці об’єкти були виявлені вченими, які проводять обстеження OSSOS (Обстеження зовнішньої Сонячної системи на тему походження), в рамках якого вивчалися регіони простору за межами Нептуна.

За допомогою 3,6-метрового телескопа Канада-Франція-Гаваї на Мауна Кеа вчені виявили чотири тіла, які обертаються навколо Сонця по величезним еліпсам в 250 астрономічних одиниць (а. Е.). Астрономічна одиниця еквівалентна відстані між Землею і Сонцем; орбіта Нептуна складає близько 30 а. е. На поточний момент було виявлено близько 12 тіл з великою орбітою, включаючи 4, знайдених OSSOS.

Аргументи на користь дев’ятої планети шикуються на основі агрегації шести раніше відомих об’єктів з великою орбітою. Дослідження двох інших груп показали, що ці шість тіл організовані в дві групи. Обидві команди припустили, що гравітація невидимою планети, яка раз в десять більше за Землю, вибудовує ці об’єкти в цікаві форми.

Зникаючі кластери

Вчені сходяться на думці, що астрономічні обстеження, які виявили шість цих тіл, котрі були ідеальними, говорить Корі Шенкман, астроном Університету Вікторії в Канаді, провідний автор новітнього дослідження. Всі вони мали справу з обмеженою видимістю через погану погоду і фактом, що об’єкти поясу Койпера простіше побачити поза площиною Чумацького Шляху. Ці фактори можуть призводити до того, що астрономи знаходять більше тіл в певних регіонах неба, ніж в інших, навіть коли об’єкти розподілені рівномірно, каже Шенкман. Можна враховувати ці розбіжності за допомогою статистичних методів, але ніхто цього не робив здебільшого.

Команда OSSOS стверджує, що упередженість могла привести до помилкових показань кластеризації. «Вони вибудовували цей аргумент навколо шести об’єктів з незрозумілою упередженістю в процесі виявлення», говорить астроном Саманта Лоулер з Національного дослідницького ради Канади, «а це дуже небезпечна гра».

Три виявлених OSSOS об’єкта раніше представлялися в цих двох кластерах. Але коли автори дослідження стали враховувати той факт, що обстеження попередньо знаходило точково розташовані тіла в певній частині неба в певну пору року, дані про кластеризації зникли, каже Шенкман.

Справа дев’ятої планети

Невідомі упередженості в попередніх обстеженнях дійсно послаблюють позиції дев’ятої планети щодо запропонованих розмірів і відстаней до неї, каже Рену Малхотра, астроном університету Арізони в Тусоні. Але команда OSSOS не довів, що ці упередженості дійсно прибирають кластеризацию далеких об’єктів пояса Койпера, тому робота не припиняє процес обговорення.

Скотт Шеппард, астроном Інституту науки Карнегі у Вашингтоні і член команди, яка першою знайшла ознаки існування невидимої планети, з цим згоден. Навіть ці нові дані не пояснюють дивне зосередження об’єктів пояса Койпера – поки планета залишається найкращим варіантом.

І навіть якщо попередні обстеження мали проблеми, вони все-таки знайшли ознаки, що вказують на можливе існування масивної планети, каже Костянтин Батигін, астроном Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені і член іншої команди, яка висунула припущення про існування дев’ятої планети.

Крім того, кластеризація – це лише один ланцюжок доказів дев’ятої планети. Відкриття об’єктів пояса Койпера, не прив’язаних до Нептуну, і інших з орбітами, майже перпендикулярними орбітах більшості об’єктів Сонячної системи, найпростіше пояснити наявністю великої планети у зовнішній Сонячній системі.

Щоб в кінцевому рахунку вирішити питання дев’ятої планети, потрібно більше даних від теперішніх та майбутніх телескопів, говорить Малхотра. «Ми працюємо на межі технічних можливостей з зовнішньої Сонячною системою. Поки ми лише розсовуємо кордону того, що можна знайти ».

Взято з hi-news.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *